„Wybierz pracę, którą kochasz, i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. – czy aby na pewno?

Wielu trenerów, coachów czy mówców motywacyjnych często przywołuje powyższy cytat Konfucjusza, który ma niezbicie dowodzić tego, że wystarczy znaleźć rzecz, którą uwielbiamy robić, a wszystko inne natychmiast się poukłada i będziemy szczęśliwi. Być może Cię rozczaruje, a na pewno zmartwię, ale to tak nie działa i im szybciej pozbędziesz się na ten temat złudzeń tym zasadniczo lepiej dla Ciebie. No więc jak jest naprawdę?

 

Najpierw ciężka praca
Na początku każdej drogi, także i tej związanej z Twoją ukochaną, wymarzoną pracą, w której zatracisz się bez reszty, trzeba przygotować się poprzez konsekwentną naukę i ciężką codzienną pracę. Nie zawsze będzie miło, nie zawsze będzie lekko. Znacznie częściej będzie trudno i mozolnie. Jednak pomimo tego warto nie zbaczać z obranej ścieżki i twardo zmierzać do swojego wymarzonego celu.

 

Nie rezygnuj!
Przy pierwszym cyklu będziesz się bić z myślami: czy to na pewno dla mnie? Dlaczego to takie ciężkie? Przecież miało być przyjemnie, miałem nie czuć, że pracuje, a mam wrażenie, że trudniej już być nie może. Po co mi to wszystko? Może lepiej zrezygnować?

Skąd pojawia się takie myślenie? Otóż przecinają się w tym momencie dwie płaszczyzny:

JEDNA – jakby pozioma: może idziesz swoją drogą, a może idziesz cudzą drogą i początki zawsze są trudniejsze niż ekspertyza, więc dopóki nie wiadomo czy to Twoje, czy nie, będzie mniej komfortowo i może być zniechęcająco.

DRUGA – jakby pionowa: dotyczy Twoich umiejętności wykonywania danych aktywności, na początku zawsze coś jest trudne, zanim staje się łatwiejsze. Człowiek ma tendencje do tego, że od razu chce robić coś na wysokim poziomie, chce być perfekcjonistą. To tak jakby chciał od razu w ciągu tygodnia schudnąć 20 kg albo pobiec od razu w maratonie lub wziąć udział w międzynarodowych zawodach tańca towarzyskiego. Zapomina o tym etapie szlifowania, ćwiczenia, powtarzania cykli i stopniowego podnoszenia poprzeczki.

Jedyne co trzeba to konsekwentnie trzymać się własnej drogi, czy wybranej gry do zajęcia się i powtarzania w kółko tego samego cyklu. Jeśli przejdziesz ten etap, to potem z każdym wykonanym cyklem będzie Ci łatwiej, będziesz miał coraz większą wiedzę, będziesz nabierać doświadczenia, aż w końcu w pewnym momencie poczujesz, że sprawia Ci to niesamowitą frajdę, poczujesz swoje flow i tak już zostanie.

 

To jak z jazdą samochodem
Cały proces, w jakim będziesz uczestniczył, można zasadniczo przyrównać do nauki prowadzenia samochodu:

  1. najpierw musisz opanować teorię, poznać przepisy ruchu drogowego, znaki,
  2. w kolejnym etapie wsiądziesz za kierownicę samochodu i będziesz się czuć zagubiony, nic nie będzie Ci szło, jak powinno, będziesz mieć problem ze skoordynowaniem wszystkiego,
  3. ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia praktyczne, które zaowocują zdaniem egzaminu teoretycznego i praktycznego,
  4. z każdą kolejną jazdą będziesz nabierał wprawy oraz praktyki i w końcu wszystko będziesz robił niemal automatycznie i prowadzenie będzie dla Ciebie frajdą.

 

Widzisz, jak to działa?
Tak samo jest, kiedy chcesz nauczyć się nowego języka obcego albo idziesz na kurs tańca. I dokładnie taki sam proces musisz przejść, kiedy rozpoczynasz pracę, która ma się stać Twoją pasją.

 

Konsekwentnie cykl za cyklem
Na poziomie fundamentalnym, kiedy walczysz o to, aby utrzymać się na powierzchni życia nie będzie fajnie i wesoło. Jednak z każdym kolejnym poziomem będziesz mieć coraz większą radość ze swojej pracy i będziesz mógł zatroszczyć się o innych (rodzinę, zespół, środowisko, swój kraj czy swoją planetę). Świadomie będziesz obsługiwał swoje flow i będzie Ci to sprawiało niesamowitą radość każdego dnia. Praca będzie zabawą, wyzwaniem, na które będziesz się cieszył. Konsekwencja doprowadzi Cię do pasji.

Wiem, to brzmi jak jakiś kosmos. Praca zabawą? Oczekiwanie na nowe wyzwania?
Tak, Tak będzie. Przed Tobą długa droga, która wcale nie będzie łatwa. Wiele razy będziesz chciał zawrócić, do tego, co już znasz. Do bezpiecznego kokonu, jaki utkałeś sobie przez lata. Bo może go nie znosisz, ale doskonale go znasz i czujesz się w nim bezpiecznie. Jednak kiedy tylko się odważysz i wyruszysz w tę drogę, to na jej końcu będziesz naprawdę miło zaskoczony. Gwarantuje Ci to, bo sama przez to przeszłam.

Model spektrum świadomości pozwala nam wzrastać każdego dnia, ze świadomością co czeka nas na każdym kolejnym etapie rozwoju. Jednak aby wchodzić po kolejnych szczeblach zawsze potrzeba nam wielkiej dyscypliny w działaniu. Dzięki niej jesteśmy w stanie docelowo tworzyć wielkie rzeczy, doskonale się przy tym bawiąc w rytmie swojego flow.

Justyna Liber

Laboratorium Biznesowe

Ekspert w dziedzinie odkrywania indywidualnego kierunku Flow oraz autorka systemu Dynamiki Flow, czyli metodologii opartej o Dynamikę Talentów, która została uzupełniona o dodatkowe wnioski. Technologia ta umożliwia najlepszym przedsiębiorcom, sportowcom oraz artystom osiągać wybitne wyniki w ich dziedzinach.

FlowLetter - Pełen inspiracji

Zapisz się poniżej, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualnościach oraz artykułach.

Read more +09 października 2017 By Justyna Liber in Blog, Popularne

Czy skuteczna współpraca jest możliwa?

Read more +09 października 2017 By Justyna Liber in Aktualności

26.04.2018 – FLOW TIME webinar

Read more +02 października 2017 By Justyna Liber in Aktualności

Nowoczesne Techniki Sprzedaży 12/10/2017 Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TOP