Spirit – czyli piąta częstotliwość.

Termin Spirit używany jest przez Rogera Hamiltona w modelu dynamiki talentów. Jak już wiemy z wcześniejszych artykułów, w modelu dynamiki istnieją cztery częstotliwości, które reprezentują wartości zmienne, co oznacza, że zmieniają się w czasie, jak pory roku:

  • dynamo — wiosna,
  • blask — lato,
  • tempo — jesień,
  • stal — zima.

 

Spirit czyli sens wszystkiego.

Spirit, którego dotyczy dzisiejszy artykuł, stanowi spoiwo dla powyższych czterech źródeł flow. Jest to częstotliwość, która jest stała i niezmienna. Nadaje sens wszystkiemu, co się dzieje zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i tej związanej z biznesem. To kierunek, jaki nadaliśmy naszemu życiu i w którym konsekwentnie podążamy. Każdy człowiek ma wartości, które są dla niego ważne, choć w praktyce nie każdy ma je konkretnie nazwane. Spirit towarzyszy nam od początku istnienia i jest elementem najstarszej części naszego mózgu zwanej także gadzim mózgiem.

 

Wychowanie w procesie kształtowania Spirit.

Czasem trudno nam go nazwać słowami, ale nie ulega wątpliwości, że każdy z nas to posiada, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę. Taki stan rzeczy może być spowodowany przez to, że w młodości niekoniecznie wpajało się nam to, że posiadanie kręgosłupa moralnego czy wartości, którymi kierujemy się w życiu i jest ważne.

 

Jeśli nie zbudowaliśmy tej świadomości w młodym wieku, to w wieku dojrzałym Spirit będzie się coraz bardziej domagał swojego miejsca w naszym życiu. Tak więc im prędzej uda się nam uświadomić własnym dzieciom, jakie jest to ważne, tym lepiej dla nich. Trudno jednak o uświadomienie młodemu pokoleniu, kiedy rodzice sami często tej świadomości nie posiadają.

 

Spirit a nasza świadomość.

Spirit jest nierozerwalnie związany z naszą świadomością i jej rozwojem tak więc im jesteśmy starsi, tym bardziej nasza świadomość istnienia Spirit jest dojrzała. To naturalna konsekwencja życia i lekcji, jakich z niego wyciągamy. Gdybyśmy jednak wcześniej mieli świadomość, że życie nieustająco nas czegoś uczy, to moglibyśmy iść przez nie znacznie bardziej świadomie, gotowi na zmiany, jakie dzieją się każdego dnia. Bo w życiu chodzi właśnie o rozwój świadomości, czyli Spiritu.

 

Spirit jest czymś, czego nie możemy zobaczyć, a co jednak ma istotny wpływ na całe nasze życie. Jest on bardziej energią, jaką emanujemy na zewnątrz i jaką przyciągamy do siebie.

 

Niestety we współczesnym świecie pytania o sens życia są często zbywane pokątnymi uśmieszkami i podejrzeniem o początki choroby psychicznej. Najczęściej ludzie przyjmują życie takim, jakie jest, nie zastanawiając się nad jego większym sensem. Chodzą do pracy, jeżdżą na wakacje, mają dzieci, które wychowują, kształcą, na jesieni życia więcej uwagi poświęcają sobie, potem umierają. I gdzie tu miejsce na jakieś egzystencjalne dyrdymały?

 

Otóż okazuje się, że są osoby, dla których takie życie bez większego sensu oraz celu jest niewystarczające. Dynamika Talentów jest pierwszym narzędziem, z jakim się spotkałam, które w ogóle mówi, że istnieje coś takiego jak Spirit i jak duży wpływ ma on na całe nasze życie.

 

Jak się przejawia Spirit?

Może się na niego składać kilka elementów:

  1. Określenie swojej tożsamości.

To uzyskanie odpowiedzi na pytania: kim jesteś, w jaki sposób dajesz wartość, jaki jest zakres Twojego terytorium działania? W odkryciu swojej tożsamości z powodzeniem pomoże Ci określenie, jakim typem częstotliwości jesteś? Dzięki temu dowiesz się, co w Twoim wypadku się sprawdzi, a w czym nigdy nie będziesz doskonały?

Tożsamość najczęściej określa jedno słowo – które możemy obudować maksymalnie kilkoma zdaniami.

 

  1. Zdefiniowanie ważnych dla nas wartości.

Określenie, jakich wartości w swoim życiu chcemy się trzymać, ale także takich, które podobają się nam u innych. Wartości są bardzo ważne, tak ważne, że w historii wiele osób oddało za nie swoje życie.

 

Martin Luther King w czasach kiedy nie dysponowano zaawansowaną technologią, a kontakt między ludźmi był znacznie trudniejszy niż obecnie, zgromadził wokół siebie w jednym miejscu blisko pół miliona ludzi, którzy zgadzali się z jego przekonaniami i popierali wartości, w jakie wierzył.

 

Jeśli odkryjesz swoją tożsamość, ustalisz wartości, jakimi będziesz kierował się w życiu, a nadto Twoje życie i działanie będzie ich potwierdzeniem to kiedy opowiesz o tym i świat o nich usłyszy, to znajdą się osoby, które pójdą za Tobą jak za Martinem Lutherem Kingiem. Siła przyciągania zadziała.

 

  1. Ustalenie własnych zasad oraz standardów.

Możesz ustalić sam ze sobą zasady, którymi będziesz się kierował w życiu prywatnym oraz w swojej pracy np. na początku każdej relacji towarzyskiej, oraz biznesowej daje partnerowi 100% zaufania – umawiam się na próbny cykl lub kilka cykli, które trwają określoną ilość czasu i po nim sprawdzamy, jak współpraca się układa i czy będziemy ją kontynuować.

 

Możesz także zdecydować, że np. nie pracujesz z klientami, którzy wiecznie narzekają, są marudni, a do tego nie mają budżetu. Tak wiem, brzmi brutalnie, ale należy szanować siebie i swój czas.

 

Do swoich zasad warto włączyć także taką, aby dbać o komfort osób, które z nami przebywają i pozwalać im na bycie sobą bez prób zmieniania na siłę.

 

Swój kodeks zasad będziesz modyfikował przez całe swoje życie. Ważne jest jednak, abyś na początku stworzył jego pierwszą wersję, którą później obudujesz kolejnymi zasadami. Musisz mieć przecież na czym pracować i na bieżąco śledzić czy Twoje życie ma właściwy kierunek.

 

Trzy powyższe elementy będą każdego dnia wspierały Twój rozwój dzięki swojej stałości i niezmienności w czasie. Ludzie, o których mówimy, że są jak chorągiewka, nie posiadają silnego kręgosłupa stworzonego z tożsamości, wartości oraz zasad i przez to często sami nie wiedzą, czego chcą i dokąd zmierza ich życie. Poddają się temu, co się wydarza, zmieniając kierunek co chwilę.

 

Spirit w życiu prywatnym.

Jak Spirit przejawia się w związku dwojga ludzi? Odpowiedź jest prosta – poprzez miłość. To coś, co scala relację i dopóki istnieje, związek trwa. Kiedy miłość zanika, związek przestaje istnieć, ponieważ nie ma tej podstawowej trwałej spajającej wartości.

 

Także przyjaźń jest przejawem Spirit w relacji z innymi ludźmi w naszym życiu. W przyjaźni możemy dobierać się na zasadzie podobieństw częstotliwości, ale także na zasadzie zupełnych przeciwieństw. Każdy z nas zna przecież pary przyjaciół, które są od siebie różne jak ogień i woda, a jednocześnie doskonale się uzupełniają, wymieniają wartości i rozumieją bez słów.

 

Spirit w biznesie.

Piąta częstotliwość w biznesie to powód, dla którego dany biznes w ogóle istnieje? To obietnica biznesowa: jakie wartości, na jaki rynek, dla jakiego typu klientów chcesz dostarczać i dostarczasz?

 

Spirit w biznesie odpowiada także na nasze indywidualne pytania, gdzie chcemy dotrzeć z naszym biznesem. Ty wybierasz kierunek i się go trzymasz a ludzie, którzy Ci towarzyszą, chcą iść w tę samą biznesową stronę. Przyciągasz takie osoby.

 

Można to porównać do podróży samolotem. Istnieją różne trasy, jakie samoloty pokonują. Jedne latają na Bali a inne do Zurychu i jeśli nie lubisz Bali, to nie wsiadaj do samolotu, który tam leci. Czyli jeśli wartości jakiejś firmy Ci nie odpowiadają i się z nimi nie zgadzasz, to nie współpracuj z tą firmą lub człowiekiem, bo zawsze przyniesie to rozczarowanie.

 

Pamiętaj: nie wsiadaj do niewłaściwego samolotu!

 

Simon Sinek w swojej książce „Zaczynaj od »dlaczego«” opisuje przykłady firm, które rozpoczęły swoją działalność, właśnie od określenia co jest ich Spiritem?

 

Odpowiedzieli oni sobie na wstępie na pytanie, na które zawsze odpowiada Spirit: DLACZEGO? Dlaczego coś robisz? Dlaczego chodzisz to tej właśnie pracy? Dlaczego jesteś w tym związku? Po co wstajesz każdego dnia i robisz to, co zaplanowałeś?

 

Absolutnie zawsze należy o tym pamiętać, ponieważ tylko wtedy będziemy mieli świadomość czy to, co robimy, jest z nami spójne? Kiedy pojawia się propozycja osobista lub biznesowa, która nie będzie spójna z naszymi wartościami oraz zasadami to będziemy umieć z niej zrezygnować, aby pozostać w zgodzie ze sobą, ze swoim Spiritem.

 

Silny Spirit nadaje nam kontekst tego, w co warto się angażować czemu mówić „tak” a czemu „nie”:

 

Czy to jest spójne z moimi wartościami?

Czy mam na to czas?

Czy i jaki będzie z tego efekt – zysk?

 

Dzięki określeniu, jaki jest nasz Spirit, będziemy wiedzieć, jak przeżyć każdy dzień w poczuciu sensu. Tak więc określ już dzisiaj swoją pierwszą wersję Spirit i zacznij żyć pełnią życia. Zmiany będą się pojawiać, będziesz go rozbudowywać, bo na przestrzeni życia będziesz się rozwijać. Najlepiej modyfikacje nanosić po każdym rocznym cyklu, kiedy wiemy więcej i możemy być bardziej precyzyjni.

 

Na moich warsztatach wykorzystuję specjalny proces, który umożliwia szybkie oraz sprawne zdefiniowanie Spiritu na poziomie indywidualnym lub w przypadku firmy na poziomie firmowym.

 

Nazwij swój Spirit już dzisiaj, a poczujesz prawdziwą ulgę.

Justyna Liber

Laboratorium Biznesowe

Ekspert w dziedzinie odkrywania indywidualnego kierunku Flow oraz autorka systemu Dynamiki Flow, czyli metodologii opartej o Dynamikę Talentów, która została uzupełniona o dodatkowe wnioski. Technologia ta umożliwia najlepszym przedsiębiorcom, sportowcom oraz artystom osiągać wybitne wyniki w ich dziedzinach.

FlowLetter - Pełen inspiracji

Zapisz się poniżej, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualnościach oraz artykułach.

Read more +09 października 2017 By Justyna Liber in Blog, Popularne

Czy skuteczna współpraca jest możliwa?

Read more +09 października 2017 By Justyna Liber in Aktualności

26.04.2018 – FLOW TIME webinar

Read more +02 października 2017 By Justyna Liber in Aktualności

Nowoczesne Techniki Sprzedaży 12/10/2017 Łódź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TOP