Czy skuteczna współpraca jest możliwa?

Każdy z nas jest inny. Wydaje się, że te słowa to tak duży banał, że większy już być nie może. Jednak to prawda. Wynika to z faktu, iż mamy różnorodne talenty, które sprawiają, że jesteśmy jedyni w swoim rodzaju i wyjątkowi. Jednak pomimo iż jest to niesamowicie wartościowe, to nader często także nastręcza nam problemów w życiu codziennym oraz pracy zawodowej. Przez to, że różnimy się od siebie, mamy problem ze skuteczną komunikacją oraz współpracą.

Załóżmy hipotetyczną sytuację, że zawodową współpracę rozpoczynają dwie osoby o skrajnie różnych talentach

Pierwsza osoba jest absolutnym specjalistą od generowania pomysłów, mogłaby z powodzeniem obdzielić nimi kilkanaście osób. Dosłownie wyrzuca je z siebie z prędkością światła. Pomysły te są na dużym poziomie ogólności. Nakreśla idee, kierunek działania. Sprawia jej to niesamowitą radość i właśnie wtedy jest w swoim flow.

Jednak z realizacją tych pomysłów bywa już słabiej. Zasadniczo niewiele z nich doprowadza do końca, ponieważ w trakcie pojawia się coś nowego, ciekawszego i realizacja wcześniejszych zamierzeń schodzi na drugi plan. Otoczenie często postrzega tę osobę, jako kogoś, kto ma słomiany zapał, zaczyna i nie kończy. Zauważ, każde z powyższych określeń ma wydźwięk pejoratywny i kojarzy się źle.

Weźmy teraz drugą osobę, która jest skrajnie odmienna od tej przedstawionej powyżej. Jej żywiołem jest realizacja. Oczekuje konkretnych danych, na których mogłaby dalej pracować. Kiedy już otrzyma komplet parametrów, dokładnie zaplanuje pracę, rozłoży działania w czasie i będzie się ich trzymać, aby projekt zakończył się sukcesem. Wyciąga wnioski, ze wszystkiego, co ją spotyka i stara się wprowadzać niezbędne korekty do kolejnych działań. Otoczenie może postrzegać ją jako pedantyczną i nadmiernie zorganizowaną, może być uważana za kogoś, kto jest, kolokwialnie mówiąc sztywniakiem i nie pozwala sobie na odrobinę kreatywnego luzu. Jak widzisz także tutaj mamy do czynienia raczej z określeniami, które mają negatywne konotacje.

No i te dwie tak odmienne osoby zaczynają ze sobą współpracować, bo instynktownie czują, że doskonale się uzupełniają. Jednak czy ich współpraca będzie przebiegała harmonijnie, czy będzie jak wyboista droga, zależy od tego, czy mają świadomość swoich różnic, czy nie.

Brak wiedzy o źródłach flow

Załóżmy, że są to osoby, które nic nie wiedzą o talentach, źródłach flow i różnicach, jakie z tego wynikają. Wtedy ich współpraca może być naprawdę ciężka. Jedna osoba ogólnie wykreuje pomysł i zleci jego realizację drugiej, która ze względu na brak kompletu informacji nie będzie w stanie ruszyć z miejsca. Będzie więc prosiła o dodatkowe wytyczne, aby jak najlepiej wywiązać się z obowiązków a w odpowiedzi dostanie nietrzymanie się terminów i wieczne oczekiwanie. To rodzi frustrację u kogoś, kto dokładnie planuje swoje działania. I jeśli będzie ona narastać to współpraca między tymi dwiema osobami może zostać zerwana z dnia na dzień. Tyle że pierwsza osoba będzie mocno zaskoczona, ponieważ wydawało się jej, że wszystko jest przecież w najlepszym porządku.

Gdy jest wiedza o flow


A co będzie,
kiedy obie osoby mają wysoką świadomość swoich różnic i znają swoje talenty, swoje źródła flow? Znacząco wpłynie to na ich komunikację i całą współpracę. Dlaczego? Ponieważ ich współdziałanie nawet w sytuacjach kryzysowych będzie pozbawione negatywnej oceny. Ich różnice będą się wzajemnie uzupełniać, jednocześnie wykazując zrozumienie dla odmienności drugiej osoby i wszystkiego, co się z tym wiąże.

Recepta na skuteczną współpracę


Czyli
osoba generująca pomysły zleca je do wykonania osobie, która uwielbia ogarniać wszystkie detale i szczegóły, aby pomysł był wdrożony na czas. Gdy zlecenie zostaje przyjęte, należy ustalić termin spotkania, aby autor pomysłów czy inicjator projektu, miał czas odpowiedzieć na wszystkie pytania, jakie ma osoba realizująca i z wielką dbałością terminową realizację projektu. Wystarczy zrobić ten krok. W umówionym terminie spotkanie, gdzie będą dostarczone wszystkie potrzebne informacje, aby rozpoczęła się realizacja.

Co zyskasz?

Wiedza o źródłach flow jest zatem niezbędna, aby działać skutecznie bez nerwów i niepotrzebnego stresu zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Dlatego tak ważne jest, by dotarła ona do jak największej liczby osób. Aby każdy miał możliwość życia zgodnego ze swoim flow i rozumiał fakt, że to, co jemu daje satysfakcje dla kogoś innego może być prawdziwym trudnym wyzwaniem.

Można by na podsumowanie rzec:
dzięki naszej różnorodności jesteśmy stworzeni do współpracy, bo tylko razem możemy więcej.

Justyna Liber

Laboratorium Biznesowe

Ekspert w dziedzinie odkrywania indywidualnego kierunku Flow oraz autorka systemu Dynamiki Flow, czyli metodologii opartej o Dynamikę Talentów, która została uzupełniona o dodatkowe wnioski. Technologia ta umożliwia najlepszym przedsiębiorcom, sportowcom oraz artystom osiągać wybitne wyniki w ich dziedzinach.

FlowLetter - Pełen inspiracji

Zapisz się poniżej, aby otrzymywać powiadomienia o najnowszych aktualnościach oraz artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

TOP